מהי טלית וכיצד לבחור אותה

טלית הינה בגד בצורה מלבנית, אשר בארבע פינותיה שזורים חוטי הציצית. את הטלית לובשים הגברים בזמן התפילה בבית הכנסת. כמו כן ישנה טלית מיוחדת הנקראת ‘טלית קטן’ הנלבשת באופן קבוע ויומיומי על הגוף, על מנת לקיים את מצוות ציצית בכל שעות היום. מבחינת הלכתית, הטלית היא תשמיש מצווה.

הטלית נעשית בדרך כלל מצמר רחלים טהור, כיוון שעל פי ה’שולחן ערוך’, רק בגד מצמר או פשתן חייב בציצית מן התורה. חיוב הטלת הציצית בבגדים אחרים העשויים מחוטים סינטטיים, על פי דעות מסוימות, רק מדרבנן (חכמים). עם זאת, עושים טליתות מאקרילן ומשי.

מקור המצווה נכתבה בתורה:

…”וְעָשׂוּ לָהֶם צִיצִת עַל-כַּנְפֵי בִגְדֵיהֶם, לְדֹרֹתָם; וְנָתְנוּ עַל-צִיצִת הַכָּנָף, פְּתִיל תְּכֵלֶת. וְהָיָה לָכֶם, לְצִיצִת, וּרְאִיתֶם אֹתוֹ וּזְכַרְתֶּם אֶת-כָּל-מִצְו‍ֹת יְהוָה, וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם …” (במדבר טו, לח-מא)

מטרת המצווה כפי שהיא משתקפת בתורה, היא לגרום לאדם לזכור את כל המצוות, ולהרחיק אותו מלתור אחרי הלב והעיניים, כלומר להרחיקו ממעשים רעים. הטלית מבודדת את המתפלל מסביבתו ומקלה עליו את הריכוז בתפילה.

בקהילות אשכנז נהוג להתעטף בטלית רק לאחר החתונה. מקור המנהג הוא לימוד מסמיכות הפרשיות של ‘גדילים תעשה לך’ ל- ו’כי יקח איש אשה’. מאידך, דווקא המשנה ברורה, אשר אומץ בחיבה רבה אצל מרבית גדולי פוסקי אשכנז, יצא נגד מנהג זה וכתב ש”הוא מנהג תמוה וכדבריו: ‘דעד שלא ישא אשה יהיה יושב ובטל ממצות ציצית?!’ (סי’ י”ז ס”ק י’). ומשום כך נוהגים הבחורים (הלא נשואים) להתעטף בטלית קטן.

מנהג בני עדות המזרח הוא להתעטף בטלית מגיל בר מצווה ואפילו קודם לכן. בקהילות תימן נהוג להתעטף בטלית כבר מגיל חינוך (גיל 5 לערך). בתימן עצמה התעטפו כל היהודים בטלית כל היום, כשמחוץ לביתם הייתה הטלית מקופלת בקיפול צר ומונחת על כתפם כששהו. בארץ התבטל המנהג לחלוטין.

מספר נקודות חשובות שחשוב לדעת על הטלית:

 1. בחירת סוג הבד:כפי שציינו לעיל, הטלית מיוצרת כיום משלושה סוגי בד עיקריים: צמר, אקרילן ומשי:צמר: הרוב המוחלט קונה ומשתמש בטלית צמר. דהיינו, טלית העשויה מ – 100% צמר רחלים. רוב דעות הפוסקים הן שיש להתעטף דווקא בטלית זו. ולכן, הטלית הנפוצה ביותר היא טלית שכינויה ‘צמר א.א.’. זוהי טלית העשויה מצמר רחלים על פי כל כללי ההלכה.יצוין, כי לאחר חשיבה רבה ומאמצים רבים, פיתחה משכן התכלת טלית קלילה הנקראת ‘קלית’. ייחודה הוא בשיטת אריגה מיוחדת ושונה, המעניקה לטלית משקל נמוך ובכך היא קלילה ואוורירית יותר. היתרון האדיר בטלית זו, הינה ההרגשה הנוחה בחיי היום יום ובחום הכבד.כמו כן דגם זה קיים גם בטלית גדולה לתפילה, הנקראת ‘קליל תכלת’, כשמה כן היא, קלה, אוורירית ונוחה למתפלל.פיתוח נוסף הינה טלית ה’תשבץ’ אשר אריגתה נעשית בטכניקה מיוחדת של משבצות צמר, ובעזרתן היא מייצבת את הטלית על הכתפיים ומונעת את נפילת הטלית.

  אקרילן: טליתות העשויות חוטי אקרילן ופוליאסטר. טליתות אלו ‘פופולאריות’ פחות, וזולות יותר בשל סוג הבד. יודגש, כי טליתות אקרילן כשרות בהשגחת הרבנות הראשית תל אביב.

 2. בחירת צבע הטלית:כיום ישנן אפשרויות רבות לבחירת צבע הטלית, אשר כולן כשרות ומהודרות על פי ההלכה.
  • פסים שחורים – מקובל בעיקר בקהילות אשכנז.
  • פסים לבנים – לבני עדות המזרח. דגם מיוחד – ‘בית יוסף’ שגם העטרה והכנפות מצמר.
  • פסים שחורים רחבים מאוד – לתימנים (אפשרות עם פרנזים דמוי רשת).
  • פסים מצבעים שונים – לחפצים בטלית מקושטת יותר, בעיקר בפסי תכלת, אפור, כחול או כסף.
 3. בחירת גודל הטלית:במשכן התכלת מגוון הטליתות הוא עצום, לכן כדאי לדעת את המידה הרצויה לקונה, על מנת להקל בבחירת הטלית:להלן טבלת מידות מומלצת:
  גובה (בס”מ) מידה מומלצת
  120-150 מידות 45-55 , תלוי בגובה חתן הבר מצווה. 110/160, 120/170, 130/185
  160-175 140-185 – 55 ס”מ
  170-180 60 – 140/185 ס”מ
  180-185 70- 150/185 ס”מ
  185-195 80- 170/190 ס”מ
  195 והלאה 90 – 180/200 ס”מ

  רצוי למדוד קודם הקניה את הטלית הישנה, וכך להגיע מוכנים יותר לקנית הטלית החדשה.

לסיכום, העקרונות לקניית טלית מתאימה.

 • החלט אם ברצונך טלית העשויה מצמר או סינטטי.
 • דע את הגובה שלך ובהתאם לכך בחר את המידה המתאימה.
 • בחר את הצבע המועדף עליך.
 • בחר את הציציות: ניפוץ או ‘עבודת יד’ – עבה או דק, או ‘עבודת מכונה’.
 • האם ברצונך בציציות תכלת: עבה או דק, רמב”ם – חוט אחד מבין השמונה תכלת, או ראב”ד – שני חוטי תכלת מהשמונה.
 • ולסיום: סוג הקשירה לבגד: ספרדי, אשכנזי, תימני או חב”ד וכן ומספר החוליות: טל (36) או 26.