חג החנוכה, הידוע בכינויו גם כחג המכבים או חג האורים, נחגג במשך שמונה ימים, לזכר נס פח השמן בבית המקדש השני, ומהווה תזכורת לדרך שעשו החשמונאים, ובעיקר לניצחון הרוח על הכוח. מנהגי חג החנוכה רבים, מגוונים ואהובים על כולנו. לכל מנהג סיבה מרתקת, המלווה אותנו מימי קדם ועד ימינו אנו, יוצרת אחדות, קרבה, ומבטיחה שתמיד נזכור ולא נשכח.

מנהג הדלקת נרות – בחג החנוכה מדליקים שמונה נרות, המסמלים את הזמן לו הספיק כד שמן אחד בודד, שנמצא בפאתי בית המקדש. לאחר הרס הבית השני על ידי היוונים, ביקשו המכבים להשיב לעצמם את האחיזה במקום קדוש זה. הדרך לא הייתה קלה אך לבסוף הצליחה קבוצה קטנה ונחושה של יהודים (מכבים) להשיב את השליטה לידיה. בבית המקדש שרר הרס נורא, בצד החדר נגלה פח שמן קטן שהיה אמור להספיק להדלקת המנורה במשך יום אחד, אך הספיק לשמונה ימים שלמים. על מנת לציין את הנס הנ”ל, החג נמשך בימינו אנו שמונה ימים ומצווה בהדלקת נרות.

החנוכייה שאנו מדליקים בבית, מסמלת את המנורה בבית המקדש. את הנרות מדליקים אחד בכל יום, משמאל לימין, חצי שעה לערך לפי צאת הכוכבים. הדלקת הנרות מלווה בברכה ספציפית, שונה מהדלקת נרות לשבת, המציינת את התודה להקב”ה ואת הנס שנעשה לאבותינו בבית המקדש, בימים ההם. חל איסור להשתמש בהם או לכבות את נרות החנוכייה. אשר על כן, הנרות צריכים לדלוק ולהאיר את הבית באורם.

בבתים מסוימים, ישנו מנהג של איסור מלאכה על נשים בזמן שהנרות דולקים, על מנת לכבד אותם וליהנות מאורם.

מנהג הסביבונים – לחג החנוכה מנהגים נוספים. בין היתר והאהוב על ילדנו הוא מנהג הסביבונים. היוונים אסרו על היהודים ללמוד תורה, ולכן הם למדו תורה שבע”פ והסוו את הלמידה באמצעות משחק בסביבונים. על הסביבון טבועות האותיות נ,ג,ה,פ או נ,ג,ה,ש (נס גדול היה פה, או נס גדול היה שם). כיום הילדים משחקים בסביבונים, על מנת לזכור את האומץ והדרך של היהודים שראו בלימוד ועיסוק בתורה דבר חשוב והכרחי ומצאו דרכים יצירתיות להמשיך להעמיק בתורתנו.

מנהג לביבות וסופגניות – חג החנוכה מאופיין במאכלים עתירי שמן, זו דרך נוספת לזכור את נס פח השמן החשוב כל כך. לאורך השנים התפתחה מסורת של אכילת סופגניות ולביבות, מאכלים עממיים, מטוגנים בשמן, מה שהופך את החג לשמח ועשיר במיוחד.

באותו הקשר, נהוג לתת לילדים דמי חנוכה, בעיקר מטבעות או מטבעות שוקולד. המטבעות מסמלות את אור הנרות ואת הזוהר שהכניס פח השמן לבית המקדש. גם היום, נהוג לתת לילדים דמי חנוכה, אך חשוב לציין בפניהם את מהות החג ולמי שמקפיד, יש לתת מטבעות בלבד.

מנהגי חג חנוכה נוספים הם שירי חג חנוכה בעיקר עת הדלקת הנרות, על מנת לסמל את הכוח של עם ישראל בעבר ובהווה ולהודות לאלוהים על נס שעשה לחשמונאים. בחג זה נהוג לספר את סיפור גבורתם של המכבים מבית חשמונאי, להלל את גבורתם ולהעביר הלאה את הכוח שלנו, על מנת שנתחזק ונאמין בגדולתו של העם.

מנהגי חג החנוכה מגוונים ומלווים אותנו שנים רבות. העם היהודי אוהב ומוקיר את חג החנוכה ולכן חג זה נחשב לחג שמח.