אחרי תקופת יובש של אחרי החגים, מגיע אלינו “מיני חג” שקוראים לו פורים. רעשנים, ריקודים, יין והרבה שמחה ואושר. אחד מסמלי החג ומצוות דרבנן היא שמיעת מקרא מגילת אסתר. את סיפור המגילה חובה לשמוע גם בערב וגם בבוקר שלמחרת וכולם מחויבים בה גם נשים וילדים בשונה משאר המצוות שהזמן גרמן שנשים וילדים פטורים. מה שיפה בסיפור המגילה מלבד הניצחון של היהודים על מלכות פרס ומדי הוא שכל שנה אנחנו שומעים את אותו סיפור ועדיין יש את המתח ששורר במהלך קריאת המגילה. בוא נסקור בקצרה את המגילה.

מלכות המן ואחשורוש

סיפור מגילה אסתר מתחיל במלכות פרס ומדי, המלך השולט בכל הטריטוריה הזאת הוא אחשורוש ועבדו הנאמן, יד ימינו, המן הרשע. למלך אחשורוש מלכות ענקית, עובדים רבים ואישה אחת. שמה היא ושתי, אומרים עליה שהיא הייתה האישה היפה בעולם, כל שעה ביום היא מתקלחת, וכל הזמן מתאפרת ומתבשמת. (כך לפחות לפי הפרשנים). אחשורוש מזמין את ושתי למשתה גדול שהוא מקיים והיא מסרבת להגיע. כל הממלכה מדברת על הסיפור הקשה הזה, אשתו של המלך מסרבת להגיע למשתה שהמלך בכבודו ובעצמו מקיים והיא לא מגיעה. דינה כדין כל אדם אשר יסרב להגיע אל המלך והיא יוצאת להורג. המלך מחפש מלכה חדשה את תירש את מקום ושתי.

המלך מחפש מלכה חדשה

באותם ימים, המן עושה טרור ליהודים אשר נמצאים בממלכה. הוא לא אהב אותם כיוון והיו תמיד פיקחים וחכמים, אנשי עסקים וידועים, כמו היום אגב, כ”לא פרייארים”. הבן אדם השנוא עליו ביותר היה מרדכי היהודי, אשר היה ראש הקהילה היהודית בפרס ומדיי. כאשר המלך מחפש מלכה שתחליף את ושתי, הוא מזמן את כל הנשים היפות ביותר בממלכה. לאחות של מרדכי קוראים אסתר. אסתר הייתה בחורה יפה ברמות שאי אפשר לתאר ולכן היא גם זומנה להגיע אל המלך. לא הייתה לה ברירה והיא הייתה חייבת להגיע. בהמשך לסיפור אסתר מומלכת להחליף את ושתי, והופכת למלכה.

המן מבקש להשמיד את היהודים

באותם ימים כמו שהזכרתי בפסקה הקודמת, המן מתנכל ליהודים כל הזמן ובעיקר למרדכי היהודי. מרדכי לא כל כך סופר אותו, ותמיד חושב צעד אחד לפני המן. אפילו זכה להציל את המלך מיד שני המשרתים שלו אשר ניסו להרעיל ולהרוג את המלך. מעשה זה היה רשום בספר הזיכרונות של המלך ובמהלך סיפור המגילה מבקש המלך להלביש את מרדכי בבגדי המלך, לעלות אותו על סוס שהמלך בכבודו ובעצמו רכב עליו ושהחבר ה”טוב ביותר” של מרדכי יסתובב איתו ברחבי הממלכה. כן כן, המן הרשע.

המן מקיים הגרלה ומרים פתק, בפתק כתוב התאריך בשנה בו הוא ישמיד את כל היהודים בנמצאים בממלכה. המלך כמובן לא יודע שאשתו היא מהעם היהודי וחותם להמן על ההצהרה וכביכול מאשר להמן את המעשה הנוראי הזה. תוך כדי המן מגדל עץ גבוה כדי לתלות עליו את מרדכי.

אסתר מעדכנת את מרדכי בדבר הנורא הזה, כל העם מתאבלים 3 ימים בהם היא מזמנת את המן ואחשורוש פעמיים למשתה כדי להגיד למלך את התוכנית של המן להרוג ולהחריב את כל העם שלה.

המן מנסה לכבוש את לבה של אסתר

במהלך המשתה השני, אסתר מספרת למלך שהמן רוצה להרוג את כל העם שלה. המן לא ידע כל כך איפה לקבור את עצמו ומלחץ קופץ על אסתר כדי להתגונן. המלך רואה זאת בחומרה באומרו להמן “אתה רוצה גם להרוג את העם של אשתי וגם לקחת אותה ממני”. סופו של המן כמו ושתי, והוא נתלה על העץ שהכין למרדכי.

סוף טוב הכל טוב

סיפור המגילה נגמר בסוף טוב, המלך הורג את כל זכר המן ונותן יומיים שלמים ליהודים להרוג ולהחריב את כל הגויים מסביב לממלכה ובתוך הממלכה שלו. אסתר הקריבה את חייה בכך שנישאה לגויי כמו אחשורוש, אך זה היה שווה מאוד בשביל להציל עם שלם. (הזוהר מספר שאסתר מעולם לא קיימה יחסי אישות עם אחשורוש אלא הייתה משביעה שדה (שד) והיא הייתה לובשת את הצורה של אסתר והולכת לאותו הרשע – ואסתר הייתה נשארת בקדושה ובטהרה שלה)

פורים עדיין לא בפתח, אך הוא יגיע במהרה. תדאגו להנות ולשמוח בכל השנה ולא רק בפורים. במהלך חג הפורים תשתו יין, תשמחו עם המשפחות ותדאגו לחזור הביתה בשלום.

בחג הפורים ישנם כמה מצוות:

  1. מצוות שמיעת פרשת זכור: שבת לפני פורים מוצאים ספר תורה נוסף וקוראים את פרשת זכור אשר עשה לך עמלק. לגברים חובה לשמוע את פרשת זכור בזמן קריאת ספר התורה – ולמרבית הדעות זאת מצוות עשה מהתורה.
  2. לפני חג הפורים (הכי טוב בזמן מנחה של סוף תענית אסתר) – ובדיעבד ניתן גם לתת אחרי – צריך לתת זכר למחצית השקל (יחידת משקל): כ34 ש”ח השנה הזאת (שווי של 10 גרם כסף כולל מע”מ) – זאת מצוות עשה מדרבנן ומחוייבים בה גברים, נשים וטף.
  3. מקרא מגילה בליל פורים (לאחר תענית אסתר) ובבוקר (ניתן לקרוא את המגילה כל היום) – המגילה חייבת להיות כשרה: עשויה מעור כשר, וכתובה על ידי סופר סת”ם לפי ההלכה – במצווה זאת מחוייבים גברים ונשים מגיל מצוות
  4. משלוח מנות: משלוח של 2 מנות לאדם אחד: לדוגמא – חבילת טונה ועוגה, אורז עם מנת בשר, דג עם מנת פירה. – במצווה זאת מחוייבים גברים ונשים מגיל מצוות
  5. מתנות לאביונים: 2 מתנות ל2 אביונים: כ15-20 ש”ח ל2 אביונים (כל אחד 15-20 ש”ח)
  6. סעודה: ביום, לאחר קריאת המגילה (וטוב לאחר משלוח מנות ומתנות לאביונים) לאכול סעודה כיד המלך ולשתות במהלך הסעודה כוס יין כשר (86 מ”ל – כחצי כוס פלסטיק רגילה) – אין חיוב להשתכר! ואם אדם יודע שהוא יעשה שטויות – אסור להשתכר. – במצווה זאת מחוייבים גברים ונשים מגיל מצוות אך נהגו שנשים שלא רוצות לשתות יין ישתו מעט (אפילו טעימה)
  7. אמירת על הניסים: בתפילות ובברכת המזון יש להוסיף את הנוסח המופיע בסידורים של על הניסים (אמירת תודה להשם על הנס ההצלה.) – במצווה זאת מחוייבים גברים ונשים מגיל מצוות